Test digestorov

Spotrebiteľský test odsávačov pár

Ako vybrať digestor

Odsávač pár by mal patriť medzi základnú výbavu každej domácnosti. Odstraňuje všetky vône i zápachy a tiež aj pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách kuchyne. Digestor však nie je len funkčný, ale aj dizajnový doplnok do každej kuchyne.

Umiestnenie

Existuje viacero typov digestorov, ktoré v zásade umiestňujeme podľa toho, kde sa nachádza varná doska. Digestor sa totiž zvyčajne nachádza nad nimi. Optimálna vzdialenosť odsávača pár od varnej dosky je aspoň 65 cm. Digestor by mal mať oproti varnej doske mierny presah, čím je umiestnený vyššie nad doskou, tým by mat byť presah väčší. Digestor môže byť zabudovaný pod skrinkou, taktiež môže byť dekoratívny, ktorý je samostatný a nepatrí k žiadnej skrinke a ostrovný digestor, ktorý visí voľne zo stropu nad kuchynským ostrovčekom.

Typ odsávania

Digestor môže fungovať na dvoch typoch odsávania, buď ide o digestor odťahový, alebo recirkulačný. Odťahový digestor odvádza nasatý vzduch cez komín alebo potrubie preč. Para i tuky v tomto prípade prúdia von z miestnosti a tento digestor je menej hlučný, ako recirkulačný. Ten výpary z varenia nasaje, ale neodvádza ich preč z miestnosti. Pomocou uhlíkového filtra vzduch prečistí tým, že sa na ňom zachytia mastnoty a nečistoty. Očistený vzduch sa potom púšťa späť do miestnosti. Pri tomto digestore je však potrebná výmena uhlíkového filtra približne každého pol roka.

Hlučnosť

Pri odsávaní nečistôt pomocou digestora vzniká výraznejší hluk. Samozrejme v závislosti od toho, o aký typ digestora ide a na akom stupni sa používa. Hlučnosť bežných digestorov sa pohybuje medzi 50 až 70 decibelov. Tie tichšie a exkluzívnejšie dosahujú hodnoty len 25 až 55 decibelov.