Test mikrovlniek

Nestranný spotrebiteľský test mikrovlnných rúr. Pozrite si výsledky a ušetrite si nervy a starosti s nekvalitnými spotrebičmi. V teste je zohľadnená hlučnosť, pomer ceny a funkcií, celková užívateľská spokojnosť a hlavne účinnosť.

Rebríček najlepších mikrovlniek

Ako vybrať správnu mikrovlnnú rúru?

Ako prvé sa musíme rozhodnúť, či chceme mikrovlnnú rúru voľne stojacu alebo určenú na zabudovanie. To samozrejme záleží najmä od usporiadania a štýlu kuchyne. Treba si hlavne uvedomiť, že zabudovateľné spotrebiče sú často drahšie a kapacitne menšie. Vstavaná mikrovlnná rúra je zabudovaná do kuchynskej linky a nie je možné s ňou manipulovať. Jej výhodou je, že neruší celkový ráz kuchyne. Naopak voľne umiestnená mikrovlnka sa môže ľubovoľne premiestňovať, podľa vašich potrieb. Treba však povedať, že novšie kuchynské linky poväčšine počítajú so vstavanými spotrebičmi.

Cena a Funkcie

Cena mikrovlnnej rúry sa samozrejme odvíja od množstva funkcií, ktoré ponúka. Jednoduchšie a lacnejšie modely ponúka len základné možnosti ohrevu a roztápania. Drahšie disponujú funkciou Gril alebo Teplovzduch. Treba ale zvážiť, čo naozaj využijeme. Až 90% užívateľov využíva mikrovlnnú rúru iba na jednoduché ohrievanie potravín.

Medzi najčastejšie rozšírené funkcie patria: Crisp, Gril, Teplovzduch. Funkcia Crisp v zásade ponúka funkciu pečenia, avšak za oveľa kratší čas, ako v klasickej rúre. Funkcia Gril umožňuje pečenie a grilovanie jedál. Funkcia Teplovzuch ponúka pečenie pokrmov pomocou vháňania vzduchu. Špecialitou je funkcia Jet Defrost, ktorá rozmrazuje potraviny až sedemkrát rýchlejšie, ako je bežné rozmrazovanie.

Rýchlosť prípravy pokrmu závisí na výkone mikrovlnnej rúry. Čím väčší výkon mikrovlnka má, tým rýchlejšie sa jedlo pripraví. Pokiaľ si chcete zadovážiť mikrovlnku aj s funkciou grilu, mal by výkon grilu dosahovať minimálne 1 000 W.

Objem

Objem mikrovlnnej rúry sa pohybuje v rozmedzí od 14l do 40l. Jej veľkosť si zvoľte podľa toho, koľko ľudí ju bude používať, ako často a aké veľkosti jedál plánujete pripravovať. Pre jednotlivcov stačí mikrovlnka vo veľkosti 14 litrov. Pozornosť venujte aj veľkosti (priemeru) otočného taniera. Často sa stáva, že sa taniere štandardnej veľkosti do malej mikrovlnky nezmestia.